Всі новини

Що таке чизелювання ґрунту?

18.05.2024

Чизелювання – різновид ґрунтової обробки, який проводиться за допомогою чизельного плуга, глибокорозпушувачів. Цей процес дозволяє зруйнувати утрамбований шар землі, який утворюється в результаті багаторічної роботи важким плугом. До методу краще вдаватися восени, щоб зберегти вологість ґрунту для подальшої посадки сільськогосподарських культур та створення сприятливих умов для їх розвитку.

Доцільність чизелювання ґрунту

Фермери все частіше застосовують інноваційний чизельний обробіток ґрунту, бо він дозволяє покращити структуру землі, забезпечити доступ повітря та корисних мікроелементів до кореневої системи рослин. Особлива доцільність процедури – у посушливих регіонах України, на півдні та сході.

Чизелювання сприяє отриманню наступних можливостей:

  • кращої аерації землі (насиченість киснем);
  • видалення залишків бур’янів після збору врожаю;
  • перешкоджання появі сухої кірки;
  • покращення теплового та повітряного режиму.

Чизельна обробка загалом дозволяє збільшити врожайність, адже рослини будуть краще забезпечені корисними речовинами для розвитку.

Техніка для чизельної обробки

Глибокорозпушувач

Чизелювання здійснюється за допомогою спеціального причіпного обладнання до трактора – чизельного плуга. Він складається з робочих долотоподібних лап на металевій рамі, які при контакті з ґрунтом інтенсивно розпушують його. Залежно від глибини обробки може використовуватись культиватор, плуг або глибокорозпушувач для трактора. Останній варіант дозволяє проникати в землю на глибину до 60 сантиметрів.

Конструкція чизельного плуга є уніфікованою. Пристрої можуть відрізнятися за шириною та кількістю лап, що дозволяє обробляти різні площі посадок. Для більшості моделей додатково встановлюється каток, щоб розбивати великі грудки землі та залишати після себе рівну поверхню. За відсутності цього елемента його доцільно придбати окремо.

Чизельний плуг причіпляється позаду трактора потужністю від 80 к. с. Обладнання сумісне з тракторами різних моделей вітчизняного та іноземного виробництва. Перед придбанням треба розібратися з тим, на яку глибину буде здійснюватися розпушування землі. Адже різні варіанти заглиблюються від 25 до 60 см – залежно від конкретних завдань.

Технологія чизелювання ґрунту

Для якісного розпушування важливим є не лише вибір надійного обладнання, але й правильні способи обробітку ґрунту. Чизелювання може проводитись одночасно з внесенням добрив, що дозволяє зекономити час та ресурси. Процедура здійснюється за наступним алгоритмом:

  1. видалення з ділянки великих бур’янів та високої рослинності за допомогою дискової насадки;
  2. придбання та встановлення на трактор чизельного плуга (глибокорозпушувача) потрібного розміру та глибини проникнення;
  3. прохід по полю за допомогою пристрою один або кілька разів.

Для проведення процедури рекомендується вибрати період через кілька днів після дощу. В цей час у верхньому шарі землі накопичується максимальна кількість вологи, що сприятиме ефективному розпушуванню та видаленню коріння. Обробка проводиться ранньої осені – після завершення збору попереднього врожаю.

Перед чизелюванням необхідно заміряти глибину борозни за допомогою лінійки. Це можна зробити традиційним способом. Чизельний обробіток все активніше використовується фермерами на заміну класичній оранці, бо ця технологія є більш екологічною. Вона не провокує висушування та ущільнення ґрунтів, оброблена таким способом земля довше залишатиметься родючою, даватиме кращий врожай.