Що таке зяблева оранка ґрунту?
Зяблева оранка – це спосіб осінньої підготовки ґрунту до весняних посівних робіт. Він може проводитися за допомогою плугів або глибокорозпушувачів. Процедура дозволяє розпушити і перегорнути верхній шар землі, підвищити плодовитість чорноземних, суглинистих, дернових, супіщаних та інших типів ґрунтів. Залежно від особливостей земельної ділянки зяблева оранка може здійснюватися один раз на 1-3 роки.
Переваги проведення зяблевої оранки
Необхідність провести зяблеву оранку ґрунту зумовлена перевагами, які дає ця процедура фермерам. Вона сприяє підвищенню загальної якості землі, дозволяє покращити врожайність картоплі, цукрових буряків, пшениці, соняшника, ріпаку, кукурудзи, ячменю, вівса, інших зернових, овочевих або кормових культур.
Серед головних переваг зяблевої оранки можна виділити наступні:
- покращення вентиляції та дренажу;
- поліпшення відведення рідини;
- зупинення руйнації ґрунту водою (водна ерозія) або вітром (вітрова ерозія);
- зниження горизонту залягання солі;
- збільшення вмісту корисних органічних речовин;
- знищення шкідників сільськогосподарських культур.
Виконувати зяблеву оранку доцільно, щоб створити оптимальні умови для зростання та розвитку рослини. Оброблений такиv чином ґрунт буде більше насиченим біологічно активними речовинами, краще засвоюватиме добрива, що позитивно відобразиться на врожайності. Також осіння обробка дозволить зменшити часові витрати на весняне орання.
Зяблева оранка потребує залучення спеціалізованого обладнання та техніки, коли мова йде про обробку великих сільськогосподарських ділянок. Однак фінансові вкладення повністю виправдають собі по завершенню сезону, коли вдасться отримати високий врожай різних культур. Процедуру не можна проводити в дощову погоду через надмірну зволоженість ґрунту. Вона не підходить для місцевостей з суворими зимами, коли температура сягає -40 °C. Роботу слід завершити до настання перших заморозків.
Умови проведення зяблевої оранки
Щоб забезпечити ефективність обробки ґрунту, висуваються певні агротехнічні вимоги щодо техніки та процедури виконання. Виокремлюють наступні особливості:
- використання плуга або розпушувача, який здатен проникнути в землю на глибину до 20 см (для технічних культур) та 27 см (для технічних культур);
- врахування товщини орного шару в різних регіонах України (наприклад, в західних областях на деяких ділянках достатньо 18 см проникнення);
- розпушування ґрунту таким чином, щоб в ньому переважали грудочки діаметром менше ніж 5 мм;
- загортання решток бур’яну, добрив та іншого на поверхні поля та додаткова обробка плоскорізом.
Кожного року після збору врожаю глибину орання збільшують на один сантиметр. Процедура обов’язково супроводжується внесенням калійних, торф’яних, фосфорних добрив, гною, компосту або інших органічних речовин. Також слід заміряти кислотність ґрунту та провести вапнування, якщо вона перевищує оптимальний показник (6-7 pH, однак слід уточнювати для різних культур).
Для роботи застосовуються різні типи плугів – з передплужниками, двоярусні, плоскорізи, розпушувачі тощо. При оранні трактор має йти поза борозною для кращого контролю. Необхідно відстежувати, щоб глибина орання була однаковою по всій території, що обробляється. Компанія «Альфатех» пропонує придбати плуги та глибокорозпушувачі від перевірених брендів Unia, Agrisem, Unlu. Вони сприятимуть продуктивному виконанню робіт, є можливість підібрати моделі з різними характеристиками.
Чому використовується зяблева оранка
Не зважаючи на витратність методу, зяблева оранка ґрунту вважається оптимальним варіантом ефективної передпосівної підготовки. На відміну від дискування, культивації та інших популярних технологій, відбувається проникнення у глибинні шари землі, тому результатом стає виконання більшої кількості завдань. Адже верхній шар ґрунту одночасно розпушується, вирівнюється та перегортається, забезпечуючи однорідність кожної ділянки.
В ході цього процесу залишки рослин від минулих посівів потрапляють в глибинні шари землі, а поживні речовини підіймаються нагору. Для посушливих місцевостей це спосіб накопичити вологу, а при достатній зволоженості – рівномірно її розподілити. Одночасно з зяблевою оранкою в ґрунт вносяться органічні або мінеральні добрива, які одразу ж перемішуються. Тому при великих посадках врожай буде однаково високим.
Методика також ефективна для заражених хворобами та шкідниками ґрунтів. Оранка сприяє знищенню патогенних мікроорганізмів, які не зможуть спокійно перезимувати в нижніх шарах землі. Верхній пласт обертається, тому кореневища та насіння бур’янів виноситься на поверхню, а згодом гине під впливом низької температури.
Статистичні показники демонструють, що фермерські угіддя, які регулярно практикують зяблеву оранку ґрунту восени, отримують на 25-30% вищі врожаї сільськогосподарських культур. Процедуру важливо почати одразу після масових сходів бур’янів, тобто через 2-3 тижні після початку лущення. Терміни виконання оранки відрізняються у різних регіонах України: для Полісся – початок вересня, для лісостепової зони – друга половина вересня, для степової зони – перша декада жовтня.